Göreme Alaturca House'a Hoşgeldiniz

 

Check-in    Check-out    REZERVASYON YAP
Telefon numaralarımız Whatsupp : 0505 113 10 10 ve 0384 271 21 56

Kırmızı Bölge Turu

09.15 Otelinizden tur için alınırsınız
09.30 Tur başlar


UÇHİSAR KALESİ


Bölgenin en yüksek ve hâkim noktasıdır. Tamamı ile tek parça bir kaya yapıdır, dünyada eşi benzeri olmayan bu yapının içerisinde mezarlar, tüneller ve kiliseler vardır.


GÖREME AÇIK HAVA MÜZESİ


Göreme Açık Hava Müzesi özellikle Hıristiyanlık dininin bölgedeki etkisini anlamak için önemlidir. Bölgenin en ilgi çekici dini yapısı içerisinde çok sayıda boyalı mağara kiliseler barındırır ve bu karmaşık yapı M.S. 900-1200 yılları arasında Ortodoks rahipler tarafından oluşturulmuştur.


ÇAVUŞİN ESKİ YERLEŞİM YERİ


Eski Yunan yerleşim yeri olan Çavuşin sıradaki ziyaret noktasıdır.  Çavuşin Göremeden 4 km uzaklıktadır. Eski yerleşim yeri uçan kayalar nedeniyle kısmen terk edilmiş bir durumdadır.  Çavuşin’de, Baptist John’un 5. yy.dan kalma ve 6-7-8. yüzyıllarda boyanmış kilisesini ziyaret edebilirsiniz. Güllü Dere manzarasına bu kasabadan muhteşem bir seyir noktası vardır.


PAŞABAĞI


Üç şapkalı peribacalarının en güzel örnekleri Paşabağ’dadır.  Bir paşanın üzüm bağı inanılmaz güzellikte doğal kayaç türleri ile çevrelenmiştir ve unutulmaz bir seyir zevki vardır.


ÖĞLE YEMEĞİ


Bölgede meşhur olan ve farklı tarzıyla dikkat çeken Han Restoranda 1 saatlik öğle yemeği molası. Çorbanın ardından açık büfeden kendi seçtiklerinizi dilediğiniz gibi kendiniz servis edebilirsiniz.


ÇÖMLEK YAPIMI VE ATÖLYESİ


M.Ö. 2000’li yıllarda Hititli insanlardan bu yana halk kırmızı çamuru Türkiye’nin en uzun ırmağı olan Kızıl Irmak’tan edinmektedir, beyaz çamuru ise volkanik kayalardan elde etmektedir. Çamuru tekerlekli çarklarında şekillendirerek günlük hayatlarında kullanabiliyorlardı.


ÜRGÜP İKİZ PERİ BACALARI

Tipik koni şeklinde gövde yapısı olan ve tepelerinde büyük şapkası olan peribacaları genellikle Ürgüp ve civarında bulunur. Koni şeklindeki gövdeleri tüf ve volkanik küllerden oluşurken, tepelerindeki şapkalar sert ignimbrit veya lahartüründen oluşmaktadır. Ürgüp’teki bu peri bacaları “baba-oğul-kutsal ruhu” sembol eder çünkü 2 büyük 1 küçük peribacası yan yana durmaktadır.

HALI ATÖLYESİ

Her bir halı modeli ile inanç ve sembolleri andıran bir mesajdır.  Halıya dokunan her bir model hislerin, arzu ve isteklerin bir yansımasıdır. Çok eski zamanlardan bu yana halı modelleri onu dokuyan kadınların mutluluğunu veya acısını sabırla ve yorulmadan o halı desenlerine ilmek ilmek şifreli bir şekilde dokumasıdır.


17.30'da turunuz biter ve otelinize bırakılırsınız.

Dahil:
  • Türkçe Rehber
  • Otelden alış
  • Öğle Yemeği
  • Müze Biletleri
Hariç:
  • İçecekler

Alaturca House

  • Orta Mahalle Karşıbucak Caddesi No:36/A Göreme / Nevşehir
  • +90 384 271 21 56 / +90 505 113 10 10